Ruszyły Pola Nadziei – po raz czwarty!

Już po raz czwarty nasze Hospicjum bierze udział w ogólnopolskiej kampanii hospicyjnej Pola Nadziei!

Jak zawsze, startujemy jesienią sadzeniem żonkili. W tym roku obsadziliśmy aż dziewięć żonkilowych pól, na których, przy pomocy przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i wolontariuszy zasadziliśmy imponującą liczbę 2 500 żonkilowych cebulek!

Nasze żonkilowe rabatki, większe i mniejsze, ale wszystkie piękne, zakwitną wiosną w następujących miejscach w Cieszynie:

  • przy lokalu Hospicjum na ul. Wąskiej;
  • przy parafii św. Jerzego;
  • przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika;
  • przy Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi;
  • przy Szkole Podstawowej nr 7;
  • przy Niepublicznym Przedszkolu Twórczym To Tu;
  • przy Niepublicznym Przedszkolu im. Jasia i Małgosi;
  • przy Przedszkolu nr 4;
  • przy Przedszkolu nr 7.

Nowe rabatki powstały w tym roku przy Przedszkolu nr 4 oraz Szkole Podstawowej nr 7.

Szkoła Podstawowa nr 7 inaugurację sadzenia żonkili przygotowała bardzo uroczyście. Był apel i odśpiewany “Ojcowski Dom”, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz Mieczysław Szczurek, z-ca burmistrza Adam Swakoń, komendant OSP Krasna, proboszcz parafii w Krasnej, Rada Rodziców, Macierz Ziemi Cieszyńskiej z prezesem Martą Kawulok i z-ca Bronisław Brudny oraz prezes ZNP Jadwiga Lincer.

W niektórych placówkach sadzeniu żonkili towarzyszyły pogadanki, przeprowadzone przez wolontariuszy Hospicjum. Ideą hospicyjną z dziećmi i młodzieżą wolontariusze dzielili się w Niepublicznym Przedszkolu Twórczym To Tu, Przedszkolu nr 7, Przedszkolu nr 4, Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkole Podstawowej nr 7 oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Pola Nadziei to inicjatywa, której celem jest zbieranie funduszy na działalność hospicyjną, a także popularyzacja idei hospicyjnej wśród dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa. Kampania, której symbolem jest żonkil – międzynarodowy symbol nadziei – ma nieść przesłanie, mówiące o nadziei dla ludzi terminalnie chorych. Nadzieją tą jest idea godnego umierania, na które składa się między innymi zapewnienie dobrej opieki, zmniejszenie bólu i towarzyszenie aż do końca. Na jesień sadzi się żonkile, a wiosną organizuje się zbiórki, przemarsze, koncerty, konkursy i spotkania informacyjne, rozdając kwiaty.

Inicjatywa ta ma swoją ponad 10-letnią historię i została zapoczątkowana w 2002 roku, kiedy to Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie ogłosiło ogólnopolski program Pól Nadziei. W pierwszej edycji uczestniczyło 7 Hospicjów. W kolejnych latach dołączały następne, osiągając w ostatnich edycjach imponującą liczbę około 50 zaangażowanych Hospicjów z wielu miast Polski. Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie po raz pierwszy przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii hospicyjnej Pola Nadziei w 2011 roku.

Skip to content